אגודה ישראלית לאפילפסיה

facebooklink facebooklink donate

שאלות נפוצות בקשר לדיאטה הקטוגנית

מאת צוות איל
תאריך:  29.08.2014


מהי הדיאטה הקטוגנית?

זו דיאטה מיוחדת לטיפול בהתקפים אפילפטים . נחקרה לראשונה בשנת 1920 כאפשרות לטיפול באפילפסיה., מאז נכנסו תרופות שונות לשימוש במקום הדיאטה . בתקופה האחרונה ישנה התעניינות מחודשת בדיאטה הקטוגנית. זו דיאטה עשירה בשומנים ודלה בפחמימות וחלבון, אשר גורמת למצב של קטוזיס. בנוסף לכך יש הגבלה של נוזלים , דבר המשפר את תוצאות הדיאטה. מצב הקטוזיס גורם לתגובת הגוף נגד ההתקפים האפילפטים. לא ידוע עדין כיצד מנגנון זה פועל.

אילו סוגים של אפילפסיה מושפעים על ידי הדיאטה הקטוגנית?

נראה כי הדיאטה משפיע טוב על סוגים רבים של אפילפסיה, אך במיוחד על התקפים מוטורים מינורים כמו כן הדיאטה עוזרת גם בסוגים נוספים של אפילפסיה , כמו בהתקפים טונים-קלונים וכן התקפים מורכבים חלקיים.

האם הילד שלי מועמד מתאים לדיאטה הקטוגנית?

אנו ממליצים כי תתיעצו עם רופא הילדים או הנוירולוג המטפל בילד בעינין התאמתו לדיאטה. כמו כן כדאי לכם להתקשר עם משפחות שעברו את הטיפול . בדרך כלל הטיפול בדיאטה מיושם כאשר הטיפול התרופתי לא הצליח להוריד את ההתקפים , או כאשר תופעות הלוואי של התרופות האנטי אפילפטיות חמורות. אפשר לשקול את מתן הדיאטה כדי להוריד את מינון התרופות.

איך אפשר להתקשר עם מוסד שמטפל בדיאטה הקטוגנית?

פנו לרופא הילדים או לנירולוג שלכם לקבל הפנייה. בארץ, ד"ר טלי שגיא לרמן בי"ח וולפסון.

איך נסדר בחופשות ובימי הולדת?

כולנו רגילים לחגוג אירועים וחגים עם משפחה וחברים כשחלק מהבילוי קשור באוכל. אף על פי שילדנו שומר על דיאטה קטוגנית אין זאת אומרת שצריך להפסיק לחגוג את האירועים. צריך להסיט את תשומת ליבו מהאוכל – לתחליפים אחרים, למשל במקום נרות על עוגת יום הולדת אפשר לשים נרות על מתנה . אין להפסיק לחגוג, אך רצוי כמובן להתנהג בטקט המרבי לילד בדיאטה.

איך ירגיש הילד הנמצא בדיאטה?

הילדים מגיבים בצורה משתנה בשלבי הדיאטה השונים. הרבה תלוי במצבו הרגיל של הילד בזמן שהוא ער. בדך כלל בשלב הצום הילד נעשה אפטי וישנוני. עם תחילת הדיאטה עצמה יתווספו לכך גם בחילות והקאות . זה נובע מהשינוי בחילוף החומרים של הגוף , שבמקום לקבל את האנרגיה שלו לפעילות מפחמימות הוא מקבל אותה כעת משומנים, ייתכן שזה נובע משינוי ברמת התרופות , אולם במשך הזמן הילד יחזור למצבו הרגיל- או כמעט. יש ילדים שבמשך הזמן נעשים אפילו יותר פעילים . תופעת לוואי די נפוצה היא התרוקנות איטית יותר של הקיבה דבר שנותן תחושת מלאות ושובע ,למרות שהיציאות קטנות יותר.

מה לעשות אם הילד "מרמה"?

רמאות, או טעות, יכולה לקרות מסיבות שונות. היא יכולה להיות מכוונת ע"י ה לד או בגלל טעות בחישובים במשקל האוכל. חשוב להיות מוכנים לאפשרות כזו, אך לא לנפח את המצב מחוץ לפרופרציה יש להעריך את מידת הטעות , ולהמשיך מיד בארוחה הבאה לפי התוכנית האורגינאלית.

האם יפסיקו את התרופות האנטי אפילפטיות עם תחילת הדיאטה?

הדבר תלוי כמובן במצבו של כל אחד ואחד , אך בדרך כלל אם הילד מקבל יותר מתרופה אחת ישתדלו להפסיק כמה תרופות ולהגיע לתרופה אחת. אם הילד קיבל רק תרופה אחת עם תחילת הדיאטה , ייתכן וינסו לרדת במינון התרופה. אם תרופה זו היא בריטורט – ודאי שיורידו את מינונה היות והדיאטה גורמת לעליה ברמת הבריטרטום בדם (מסיבות שלא מובנות לנו)

כמה זמן יצטרך הילד להתאשפז בבית החולים ?

בדרך כלל הילד ישהה בבית החולים 4-5 ימים.

כמה זמן יישאר בדיאטה?

משך הדיאטה – אם נראה שהיא עוזרת – שנתיים , עם תקופת גמילה של שנה נוספת, כפי שנהוג גם בתרופות אנטי אפילפטיות.

מתי אפשר לראות אם הדיאטה עוזרת?

משך הזמן משתנה מילד לילד . יש ילדים שמגיבים כבר מההתחלה , עוד בתקופות אשפוזים ראשונות , ויש כאלה המגיבים רק אחרי כמה חודשים . יש לזכור כי גם מספר ההתקפים שונה מילד לילד. יש כאלה שיש להם כמה התקפים ביום , ויש כאלה עם התקפים פעם בשישה חודשים.

האם ילד הרגיש לחלב יכול להיות מטופל בדיאטה?

כן, ניתן לטפל בדיאטה הקטוגנית גם בילדים הרגישים לחלב ולמוצריו . ניתן להתאים ולמצוא תחליפים לחלב . הדבר נכון גם אם יש צורך בהזנה בזונדה או גסטרוסטומיה.

אם הדיאטה עוזרת כמה זמן ימשיך הילד בדיאטה?

אם לא היו לילד התקפים במשך שנתיים , רוב הנוירולוגים ימליצו לחזור לדיאטה הרגילה, "הגמילה" מהדיאטה תעשה בצורה דומה לגמילה מתרופות אחרי תקופה מסויימת ללא התקפים. טרם נעשו מחקרים מדוייקים על מידת ההצלחה בהפסקת ההתקפים עם חזרה לאוכל רגיל. באופן כללי ניתן לומר כי הצלחה הרבה ביותר של הדיאטה היא בילדים בני שנה עד עשר. פחות מכך במתבגרים ובמבוגרים . נכון להיום אין פרסומים של מחקרים על הדיאטה הקטוגנית במבוגרים.

האם הדיאטה הקטוגנית משפיעה על מצבים וספים על האפילפסיה?

דיאטה זו ידועה כמשפיעה גם במצב של אפילפסיה הנגרמת ע"י הפרעה במטבוליזם של הגלוקוז (סוכר), הגורם לרמת סוכר נמוכה במח (מחלה נדירה). ישנו מעט מאד ידע על השפעת הדיאטה במחלות כמו סכרת או

מולטיפל סקלורוזיס.

האם אפשר להשתמש בדיאטה לטיפול בחיות עם אפילפסיה?

עדיין לא ידוע אם יש השפעה. נעשו עבודות בחולדות. יש להתייעץ עם וטרינר.