אגודה ישראלית לאפילפסיה

facebooklink facebooklink donate

קוצב העצב הטועה (וגאלי) - VNS

הקוצב הוגאלי / קוצב של העצב הטועה /  VNS – Vagus Nerve Stimulation מיועד לחולי אפילפסיה העמידה לטיפול תרופתי.
הקוצב מבסס את פעילותו על ידי גירוי חשמלי של של עצב הואגוס (vagus) השמאלי בצוואר. קוצב זעיר המושתל באזור בית השחי שולח גירוי / פולס חשמלי באמצעות אלקטרודה לעצב הואגוס. הגירוי גורם לדיכוי הפעילות חשמלית הלא תקינה במוח, ובכך יכול להפחית את תדירותם, אורכם ועוצמתם של הפרכוסים.

VNS מדגם AspireSR

הטיפול בקוצב וגאלי - VNS

במקרים שניתוח מוח אינו מתאים אנו נוהגים להציע לחולים טיפול בנוירומודולציה, והטיפול הנפוץ ביותר הוא קוצב ה-VNS. הטיפול ב-VNS נמצא בסל התרופות משנת 2006 וכל קופות החולים בישראל מכסות את עלות הקוצב.
טיפול זה כרוך בפרוצדורה ניתוחית, פשוטה יחסית, בה קוצב קטן (בגודל שעון יד) מושתל מתחת לבית השחי, ואלקטרודה תת-עורית מתחברת לעצב הוגאלי באיזור הצוואר. הפעולה נמשכת כשעה ונחשבת פשוטה, בטוחה וההתאוששות ממנה מהירה. המטופלים משתחררים לביתם למחרת היום ולעיתים באותו יום של ההשתלה.

הפעלת קוצב ה-VNS מתבצעת ע"י הרופא המטפל בעזרת מכשיר דמוי שלט חיצוני והטיפול ניתן ע"י מתן גירוי לעצב הוואגוס בפרקי זמן קבועים לפי פרמטרים שנקבעים ע"י הרופא באופן אוטומטי. בנוסף, המטופל או בני משפחתו יכולים לגרום להפעלה נוספת בעזרת מגנט חיצוני כאשר קיימת תחושה או סימן שמתקרב התקף (אאורה) או בתחילת ההתקף, ובכך יש סיכוי להפסיק או לקצר את ההתקף. חלק ניכר מהמטופלים מדווחים כי השימוש במגנט מסייע להפסקת ההתקף או להחלשתו וקיצור משכו. כמו כן, השימוש במגנט משפר את תחושת השליטה בהתקפים, העצמאות והביטחון העצמי הנילווה לכך.
בשנת 2015, החלו להשתיל בעולם ובישראל את הדור החדש של קוצב ה-VNS מסוג SR שמאפשר זיהוי של מרבית ההתקפים (דרך עליה בקצב הלב המאפיינת אחוז ניכר מההתקפים) והפעלה אוטומטית של הקוצב על ידי שליחת גירוי חשמלי בעוצמה שונה מהגירוי הקבוע סמוך להתקף או לפני הגעתו. גירוי זה תורם להשתלטות טובה יותר על ההתקפים בחלק משמעותי מהחולים. 

החידוש האחרון - VNS מדגם SenTiva

מנובמבר 2019 התחילו בישראל לטפל בקוצבים וגאלים מהדור החדיש ביותר מדגם ה-VNS ושמו SenTiva . זהו הדגם החכם והקטן ביותר (חצי מגודלו של הקוצב הקודם) המאפשר לראשונה תכנות מותאם אישית למטופל. הקוצב ניתן לתכנות רב שלבי על ידי הצוות המטפל, לצורך העלאה הדרגתית של עוצמת הגירוי ובכך לחסוך את הביקורים התכופים במרפאה בנוסף, ניתן לשלוט ולהתאים את פעילות הקוצב באופן אישי לכל מטופל בכל שעות היום והלילה. בצורה זו אפשר להגביר את עוצמת הגירוי בזמנים שבהם המטופל בסיכון גבוה לפרכוס ובכך לשפר את השליטה על ההתקפים האפילפטיים מצד אחד ומצד שני להקטין את תופעות הלוואי של הטיפול לפי אורח החיים של המטופל. תכונה נוספת של ה- SenTiva היא היכולת לנטר שינויים בדופק או בתנוחה אשר ייתכן שקשורים להתקפים אפילפטיים ובכך לספק לצוות המטפל מדידה אובייקטיבית לגבי התגובה לטיפול והערכה של סיכונים משניים בהתקפים אפילפטיים ובעיקר מוות פתאומי ( ( Sudden Unexpected Death in Epilepsy / SUDEP .

VNS מדגם SenTiva

לסיכום, הטיפול בקוצב וגאלי – VNS הינו טיפול מומלץ ומקובל ביותר בארץ ובעולם לחולי אפילפסיה עמידים לטיפול תרופתי שאינם מועמדים מתאימים לניתוח מוח להסרת מוקד. לקוצב הווגאלי – VNS ,סיכויי הצלחה גבוהים יותר מאשר שינוי תרופתי נוסף.
מחקרים שבוצעו באנגליה ובישראל המחישו שיעילות הטיפול בחולי אפילפסיה עמידה לתרופות בקוצב מהדגם החדש -SR גבוהה יותר ממה שהוצג בקוצבים מהדור הקודם. כמו כן המחקרים מראים שאצל רוב החולים שהחליפו קוצב מהדור הישן לקוצב מסוג הSR- הושג שיפור משמעותי נוסף, מעבר לשיפור שהושג בנוכחות הקוצב מהסוג הישן.
בארץ ובעולם הצטבר ניסיון רב בטיפול בקוצב הוגאלי, קרוב ל-200,000 קוצבים הושתלו כבר ביותר מ-70 מדינות (כולל ארה"ב).

קוצב וגאלי מדור חדש לטיפול באפילפסיה עמידה לתרופות – SenTiva

16/01/2020

סדרת כתבות בנושא - קישורים

"ההנחיות החדשות שעשויות להציל חולי אפילפסיה"
16/10/2017

עלון אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי

"אפילפסיה עמידה לתרופות: הטיפול בקוצב חדשני מצליח למנוע התקפים ולקצר אותם"
7/7/2017

עדות- "הסיפור של אביחי חסיד"
11/7/2015

סדרת כתבות בנושא - להורדה

חשיבות הטיפול בנוירומודולציה באפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי ויתרונות הקוצב הווגאלי (VNS) החדש מדגם SENTIVA

דצמבר 2019

יעילות גבוהה יותר לטיפול ב-VNS מדגם AspireSR (בהשוואה לדור הקודם) בילדים הסובלים מאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי.

20/8/2019

כתבה לחולים ובני משפחה: אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי וקוצב וגאלי – VNS
פרופ' ברוריה בן זאב, יוני 2019

טיפול מוקדם ב-VNS משיג שיפור גדול יותר במדדי איכות חיים וקוגניציה בהשוואה לטיפול מאוחר יותר (Epilepsy & Behavior)
20/12/2018

הדור החדש של ה-VNS מוכיח יתרונות קליניים משמעותיים בטיפול באפילפסיה בילדים, סיכום הרצאתה של ד"ר Sophia Varadkar בכנס הליגה למניעת אפילפסיה.
30/10/2018

תוצאות גירוי עצב וגאלי בילדים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי (Epilepsy Behav).
26/7/2018

פורסם המחקר הראשון המראה כי טיפול ב VNS מסוג ה- AspireSR מדגים שיפור משמעותי בחולי אפילפסיה בהשוואה לדור הקודם.
1/5/2018

ירידה לאורך זמן בשיעור מקרי המוות הלא צפוי בחולי אפילפסיה (SUDEP) עמידים לטיפול תרופתי שעברו השתלת VNS (מתוך Epilepsia)
2/2/2018

תודה לחברת סיגמא על התמיכה בעמותה