טיפול באפילפסיה באמצעות שמן קנאביס

טיפול באמצעות שמן קנאביס יכול לעתים לסייע בהפחתת מספר הפרכוסים ומשך הפרכוסים. עם זאת, הוא יעיל רק בקרב חלק מהחולים, ועל אחרים לא משפיע כלל

טיפול באמצעות שמן קנאביס עשיר ב-CBD הינו טיפול חדש יחסית לאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. אפילפסיה מוגדרת כעמידה לטיפול תרופתי לאחר שהחולה ניסה מספר סוגים של תרופות פרכוסים, אך עדיין סובל מהתקפים.
בישראל, הקריטריון לקבלת רישיון ממשרד הבריאות לטיפול הוא עמידות לארבע תרופות נוגדות פרכוסים.
הטיפול באמצעות שמן קנאביס יכול לעתים לסייע בהפחתת מספר הפרכוסים, משך הפרכוסים, ובמקרים מסוימים אפילו מוביל להפסקתם. עם זאת, חשוב לדעת כי הטיפול בשמן יעיל בקרב חלק מהחולים, בעוד על חולים אחרים לא תהיה כל השפעה. לא ניתן לצפות מראש למי יועיל השמן, ולמי לא.

תופעות הלוואי של שימוש בשמן קנאביס יכולות להיות ישנוניות, עייפות, שלשולים, שינוי בתיאבון ושינויים התנהגותיים במקרים נדירים, תדירות הפרכוסים עלולה לעלות בעקבות השימוש בשמן הקנאביס.
עוד יש לדעת, כי השמן לא ניתן כטיפול יחיד, אלא בשילוב עם תרופות אחרות לאפילפסיה.

במקרה שמדובר במטופל קטין, עליו להמשיך לקבל מינון מלא של לפחות שתי תרופות נוגדות פרכוסים כאשר הוא מתחיל את הטיפול בקנאביס רפואי. הטיפול התרופתי צריך להימשך כל עוד ממשיכים הפרכוסים, ורק אם במשך שישה חודשים רצופים לא הופיעו התקפים, ניתן להפסיק את השימוש באחת מהתרופות, ולהמשיך את הטיפול עם הקנאביס ותרופה אחת נוגדת פרכוסים.
הטיפול בשמן קנאביס ניתן רק לאחר החלטת נוירולוג ילדים מומחה לאפילפסיה, ותחת השגחה ומעקב שלו.

מהו שמן קנאביס?
בצמח הקנביס מצויה קבוצת תרכובות כימיות, בשם קנבינואידים. קנבינואידים הם חומרים הפועלים על תאים בגוף (הנקראים קולטני קנבינואידים) כדי לגרום להשפעה כלשהי. מתוך עשרות קנבינואידים ידועים, הקנאבידיול (CBD) נמצא יעיל לטיפול באפילפסיה. שמן הקנאביס המשמש לטיפול באפילפסיה מכיל אחוזים גבוהים של CBD, וניתן בטיפות.
ברוב השמנים המשווקים בארץ ישנו גם מרכיב של THC (המרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס) בריכוז נמוך, אך הוא עדיין יכול לתרום לשינויים התנהגותיים.

הקריטריונים לקבלת אישור לשימוש בשמן קנאביס לבוגרים מעל גיל 18:

  • המועמד/ת לטיפול סובל/ת מאפילפסיה חמורה במשך שנתיים לפחות.
    המועמד/ת לטיפול סובל/ת מהפרעה משמעותית לתפקוד כתוצאה מהתקפים אפילפטיים.
  • המועמד/ת לטיפול סובל/ת מהתקפים א-טוניים כלליים, התקפים טוניים, התקפים מסוג חלקי מורכב, התקפים קלוניים כלליים או סוגים אחרים של התקפים, המעמידים אותו בסיכון לנפילות וחבלות.
  • האפילפסיה שממנה סובל/ת המועמד/ת נמצאה עמידה לטיפול התרופתי: יש לוודא כי המטופל התנסה בטיפול באמצעות ארבע תרופות אנטי אפילפטיות לכל הפחות.
  • תדירות ההתקפים עומדת על התקף אחד לחודש לפחות, במהלך הטיפול התרופתי.

 

הקריטריונים לקבלת אישור לשימוש בשמן קנאביס לקטינים מתחת גיל 18:

  • המטופל/ת סובל/ת מאפילפסיה חמורה ובלתי נשלטת.
  • המטופל/ת התנסת/ה בארבעה סוגי תרופות לפחות ללא הועיל.
  • האפילפסיה לא הושפעה מאחד או יותר מהטיפולים הבאים: השתלת קוצב לגירוי העצב התועה (קוצב וגאלי) או דיאטה קטוגנית.

 

הגשת בקשה לטיפול בקנאביס רפואי
מטופל מעל גיל 18 צריך לקבל המלצה מהנוירולוג המטפל בו, כאשר רק רופא המטפל בחולה במשך חצי שנה ברציפות יכול להגיש את הבקשה.
הבקשה צריכה לכלול תיעוד של כישלון בטיפול עם לפחות ארבע תרופות במהלך תקופה זו. בנוסף, הנוירולוג שמגיש את הבקשה צריך להתחייב כי יבצע מעקב רפואי לאחר התחלת הטיפול בקנאביס. כמו כן יש לצרף לבקשה המלצה של פסיכיאטר, שבדק את החולה על מנת לוודא כי לא ייעשה בקנאביס הרפואי שימוש לרעה וכי פוטנציאל ההתמכרות נמוך.
מטופל קטין צריך לקבל המלצה מנוירולוג הילדים המטפל בו. גם במקרה זה על הנוירולוג להתחייב לכך שימשיך לעקוב אחרי מצבו הרפואי של המטופל לפחות במשך שלושה חודשים לאחר התחלת הטיפול בקנאביס הרפואי.

דילוג לתוכן